Kursy i szkolenia na obsługę wózków paletowych unoszących - Poznań

Wózek Paletowy

Do szerokiej gamy dostępnych szkoleń i kursów w LO&CON Ośrodek Kształcenia Kursowego zalicza się między innymi kurs na wózki paletowe. Organizowane przez nas szkolenia zawodowe prowadzone są przez kadrę profesjonalnych instruktorów. Posiadają oni wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu szkoleń, które potwierdzone jest licznymi certyfikatami, uprawnieniami oraz wyróżnieniami. Dzięki czemu niezbędna wiedzą przekazywana jest w sposób przystępny i zrozumiały. Nasi pracownicy to profesjonaliści, którzy chętnie dzielą się z kursantami swoją wiedzą i umiejętnościami.

Kurs operatora wózka paletowego dostępny jest na terenie całej Wielkopolski. Swoje usługi kierujemy między innymi do mieszkańców Poznania, Leszna, Śremu, Swarzędza, Grodziska Wielkopolskiego, Gostynia, Kościana, Środy Wielkopolskiej, Jarocina, Lubonia, Wrześni.

Zajmujemy się także organizacją szkoleń wyjazdowych. Szybki kurs na wózki paletowe możemy także przeprowadzić np. w Pańśtwa siedzibie czy też instytucji.

Co to jest wózek unoszący?

Wózki unoszące, potocznie nazwane też paleciakami albo pieskami, to urządzenia służące do transportu poziomego ładunków. Do przewożenia towaru służą widły a sam wózek sterowany jest przez obsługującego za pomocą dyszla. Od wózków jezdniowych podnośnikowych różnią się tym, że nie podnoszą ładunków a jedynie je unoszą na wysokość nie większą niż 30 cm. Wózki tego typu umożliwiają więc transportowanie ładunków w poziomie, czyli z jednego miejsca na podłodze hali w inne, ale nie jest możliwe za ich pomocą stertowanie ładunków, czyli układanie jednego ładunku na drugim lub odkładanie ładunków na regały. Wyróżniamy następujące odmiany wózków unoszących:

Najważniejszym parametrem wózków unoszących jest udźwig, który wacha się od kilkudziesięciu kilogramów do nawet kilku ton. Wózki unoszące typu mogą być sterowane ręcznie za pomocą dyszla, na końcu którego znajdują się manetki i przyciski sterownicze. W przypadku wózków unoszących podestowych, operator stojąc na podeście wózka, obsługuje go za pomocą przyrządów sterowniczych umieszczonych na krótkim dyszlu – tego typu wózki często potocznie określane są mianem rydwanów.

Czy do obsługi wózków unoszących (paleciaków, piesków) wymagane są uprawnienia UDT?

Nie. Wózki unoszące z napędem silnikowym nie podlegają pod dozór technicznych (UDT), ponieważ nie posiadają one mechanicznego układu podnoszenia, a w związku z tym operator nie musi posiadać uprawnień UDT do ich obsługi. Jednakże w stosunku do wózków unoszących z napędem silnikowym, należy stosować przepisy Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym, które w § 4. 2. określa, że do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym, innych niż wózki jezdniowe podnośnikowe, dopuszcza się osobę która spełnia jeden z poniższych warunków: